Najwygodniejsze Materace Do Spania 2024

Komfort jest sprawą subiektywną i może różnić się w zależności od osoby, ale nasi eksperci ds. produktów przetestowali setki materacy i odkryli kilka cech wspólnych dla najwygodniejszych materacy. W naszym wyborze poniżej wyjaśnimy, jakiego rodzaju wsparcia powinieneś szukać w zależności od masy ciała i pozycji podczas snu. Omówimy także inne czynniki wpływające na Twój komfort, takie jak redukcja ciśnienia.

Najwygodniejsze Materace Do Spania

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak wybieramy najlepsze materace? Odwiedź nasz przewodnik po najlepszym materacu roku 2024. Szukasz materaca, który pomoże złagodzić ból? Aby uzyskać więcej informacji, sprawdź naszą listę najlepszych materacy na ból pleców.

Które typy materacy są najwygodniejsze?

Obecnie na rynku dostępna jest ogromna liczba materacy, co może sprawić, że wybór jednego z nich będzie trudny. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, warto zapoznać się z konstrukcją materaca, aby móc wybrać typ materaca, który będzie najwygodniejszy dla Twoich indywidualnych potrzeb i unikać konstrukcji, które nie odpowiadają Twoim preferencjom.

Typ materaca zależy od dwóch głównych elementów jego konstrukcji:

System komfortu: górne warstwy łóżka, na których śpisz i które bezpośrednio czujesz
Rdzeń nośny: podstawowa część łóżka, która podtrzymuje Twoje ciało podczas snu
Piana

Jeśli masz dość przewracania się i przewracania, aby zapewnić sobie wygodę, lub budzisz się za każdym razem, gdy Twój partner porusza się w łóżku, łóżka piankowe są dla Ciebie.

Materace piankowe posiadają rdzenie nośne i systemy komfortu wykonane w całości z pianki. Można znaleźć modele z pianką piankową, pianką z pamięcią kształtu lub warstwami obu. Są znane z zapewniania doskonałego odciążenia i izolacji ruchu. Materace piankowe mają tendencję do zatrzymywania większej ilości ciepła niż inne typy materacy i na początku mogą mieć chemiczny zapach.

Kiedy leżysz na piankowym łóżku, jego powierzchnia dopasowuje się do kształtu Twojego ciała, amortyzując strefy uderzenia i pochłaniając ruch. Niektóre bardziej miękkie łóżka piankowe mogą dawać uczucie przytulania i wrażenie, że śpisz „w”, a nie „na” materacu.

Hybrydowy

Jeśli szukasz połączenia mocnego wsparcia i amortyzacji, różnorodnych opcji lub chcesz znaleźć idealną kombinację odpowiadającą Twoim potrzebom, prawdopodobnie znajdziesz to, czego szukasz w łóżku hybrydowym.

Hybrydy mają jedne z najbardziej wszechstronnych konstrukcji materacy. Zazwyczaj hybryda ma rdzeń nośny wykonany z cewek kieszeniowych. Niektóre hybrydy mają wbudowane w rdzenie strefy zapewniające wsparcie celu w różnych obszarach ciała lub ich krawędzie są wzmocnione mocniejszymi cewkami, aby zapewnić większą strukturę.

Hybrydowe systemy komfortu są bardzo zróżnicowane i mogą być wykonane z wielu materiałów, w tym pianki poliuretanowej, pianki z pamięcią kształtu, lateksu, wełny i mikrofibry. Ponieważ istnieje tak wiele kombinacji materiałów, można znaleźć hybrydy, które pasują do preferencji niemal każdego śpiącego w zakresie twardości i amortyzacji. Często śpią chłodno i generalnie mają lepsze podparcie krawędzi niż materace piankowe. Ponieważ wymagają wielu rodzajów materiałów i mają złożoną konstrukcję, hybrydy często kosztują więcej niż materace piankowe lub podstawowe materace ze sprężynami wewnętrznymi.

Sprężyna wewnętrzna

Jeśli chcesz mieć naprawdę podparte i sprężyste łóżko bez zbyt wielu poduszek i dodatków, prawdopodobnie szukasz łóżka ze sprężynami wewnętrznymi.

Innerspring to termin często używany zamiennie z pojęciem hybryda. Podobnie jak materace hybrydowe, tradycyjne materace ze sprężynami wewnętrznymi mają rdzenie podtrzymujące cewki, które zapewniają wypychanie i responsywność. Podstawowe sprężyny wewnętrzne mogą mieć cienką warstwę na wierzchu rdzenia nośnego, aby zapobiec wyczuciu sprężyn. Bardziej złożone konstrukcje mogą mieć wierzchy z poduszkami lub blaty w kształcie euro, które zapewniają większą amortyzację w celu zwiększenia komfortu lub zmniejszenia nacisku.

Sprężyny wewnętrzne o prostej konstrukcji mogą być dość przystępne cenowo, natomiast te z wielowarstwowymi systemami komfortu mogą kosztować znacznie więcej. Osoby śpiące na gorąco zazwyczaj lubią, jak dobrze sprężyny wewnętrzne regulują temperaturę, a ci, którzy lubią tradycyjnie sprężystą powierzchnię do spania, wolą sprężyny wewnętrzne od materacy piankowych.

Lateks

Jeśli szukasz mocnego, wszechstronnego działania i większej sprężystości, która nie przylega zbyt blisko ciała, łóżka lateksowe są dla Ciebie.

Podczas zakupów możesz spotkać łóżka całkowicie lateksowe, posiadające zarówno systemy komfortu, jak i rdzenie nośne wykonane z lateksu, a także hybrydy, w których systemach komfortu zastosowano lateks. Lateks jest materiałem naturalnie sprężystym, a zawierające go łóżka często sprawiają wrażenie sprężystych i sprężystych. Nie zatrzymuje ciepła i śpi chłodniej niż pianka i inne materiały zmniejszające ciśnienie.

Gatunek drzewa, z którego produkuje się gumę, wytwarza również lateks. Można ją uprawiać i zbierać w sposób zrównoważony, dlatego stanowi wartościowy wybór dla osób poszukujących opcji przyjaznej dla środowiska. Ponieważ jest to materiał naturalny, lateks może być dość drogi. Jest jednak dość trwały, a wiele materacy lateksowych wytrzymuje dłużej niż inne typy materacy.

Łóżko powietrzne

Jeśli nie jesteś pewien, czego potrzebujesz od łóżka, Twoje potrzeby często się zmieniają lub dzielisz łóżko ze swoim partnerem i nie możesz dojść do porozumienia co do tego, co będzie dla Ciebie odpowiednie, materace dmuchane powinny być w Twoim zasięgu.

Poduszki powietrzne mają unikalny rdzeń nośny, który napełnia się i opróżnia za pomocą zdalnie sterowanego silnika. Dzięki temu możesz wybrać stopień twardości materaca i zmieniać go w dowolnym momencie. Są bardzo wszechstronne i doskonale nadają się dla par o różnych preferencjach, ponieważ każdy z partnerów może wybrać twardość dla swojej strony łóżka.

Większość poduszek powietrznych ma jakiś rodzaj systemu przykrycia nad komorami powietrznymi. Materiały mogą obejmować piankę, lateks, mikrofibrę i wełnę. Są na ogół fajne i dostępne z szeroką gamą funkcji. Problemem w przypadku poduszek powietrznych jest zazwyczaj hałas i koszt – są one znacznie droższe niż inne typy materacy, a silniki mogą być głośne.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wygodnego materaca?

Ułatwimy zakupy materacy, pomagając Ci dowiedzieć się, czego potrzebujesz od łóżka przed rozpoczęciem poszukiwań.

Wybór odpowiedniej twardości dla Ciebie

Twardość materaca mierzymy w skali od 1 do 10. Niższe liczby oznaczają materace bardziej miękkie, a wyższe – twardsze. Właściwy poziom twardości zależy w dużej mierze od Twojej wagi, preferencji i ulubionej pozycji do spania. Poziom twardości odpowiedni dla każdego z nich zapewni wsparcie i wygodę.

Jak pozycja snu i typ ciała odgrywają rolę

Osoby śpiące na boku, plecach i brzuchu zazwyczaj preferują różne poziomy twardości, choć w pewnym stopniu się one pokrywają. Osoby śpiące na brzuchu potrzebują twardszej (6 do 9), równej powierzchni do spania, która nie pozwala, aby ich środkowa część spała w materacu. Osoby śpiące na plecach najczęściej wybierają materac średni (5) do twardego (8), który ma zarówno amortyzację, jak i mocne wsparcie. Osoby śpiące na boku wolą materac miękki (3) lub średnio twardy (6), który zapobiega tworzeniu się punktów nacisku pod biodrami i ramionami.

Masa ciała ma również wpływ na to, jaki poziom twardości wybierzesz. Osoby śpiące, które ważą ponad 230 funtów, zazwyczaj potrzebują silniejszego podparcia, aby utrzymać równomierne ustawienie kręgosłupa, podczas gdy osoby śpiące poniżej 130 funtów potrzebują bardziej miękkiej powierzchni. Podkłady o wadze od 130 do 230 funtów często najlepiej radzą sobie na średnim poziomie twardości.

„Osoby śpiące na plecach i brzuchu mogą skorzystać na twardszym materacu, ponieważ dodatkowe wsparcie może zapewnić większy komfort w tych pozycjach. Osoby śpiące na boku mogą preferować miękki materac. Dla osób śpiących na boku ważne jest również znalezienie opcji, która zapewni, że głowa i szyja będą ustawione w jednej linii. Warto zainwestować w to, co jest dla Ciebie najwygodniejsze do spania.

Czego potrzebujesz od swojego łóżka?

Właściwy materac powinien zapewniać wsparcie i amortyzację dostosowaną do Twojej wagi i pozycji podczas snu. Gdy już znajdziesz poziom twardości odpowiadający Twoim potrzebom, zastanów się, czego oczekujesz od materaca poza wsparciem, np. kontrolą temperatury lub redukcją nacisku.

Wyrównanie kręgosłupa

Niewłaściwe ustawienie kręgosłupa może prowadzić do ostrego i przewlekłego bólu, dlatego ważne jest, aby wybrać materac, który zapewni równomierne podparcie kręgosłupa od stóp do głów. Aby znaleźć materac zapewniający wystarczające podparcie kręgosłupa, poszukaj takiego, który ma odpowiedni poziom twardości dla Twojej wagi i pozycji podczas snu.

Pomyśl o tym w ten sposób: leżąc w łóżku, powinieneś być w stanie wyobrazić sobie prostą, równą linię biegnącą przez kręgosłup od głowy do palców u nóg. Wszelkie zagłębienia lub krzywizny kręgosłupa mogą powodować dyskomfort.

Redukcja ciśnienia

Zmniejszenie ciśnienia często oznacza różnicę między przespaną całą noc a przewracaniem się i przewracaniem przez całą noc, aby zapewnić sobie wygodę. Niektórzy śpiący odczuwają silny ucisk pod biodrami, ramionami, dolną częścią pleców lub stawami. Schorzenia zdrowotne, takie jak zapalenie stawów lub fibromialgia, mogą powodować dyskomfort w punktach ucisku, ale punkty ucisku mogą również wystąpić, jeśli śpisz na materacu, który nie ma wystarczającej amortyzacji. Aby temu zaradzić, wybierz materac o odpowiedniej twardości i materiały, które dopasowują się do kształtu ciała, równomiernie rozkładając ciężar, np. piankę lub lateks.

Jakość i trwałość

Kiedy materac zaczyna się zużywać, może zacząć tracić wsparcie. Ważne jest, aby wymieniać materac, gdy wykazuje oznaki zużycia, ale możesz zyskać kilka dodatkowych lat, kupując łóżko wykonane z materiałów wysokiej jakości. Dobrze wykonany materac zazwyczaj zapewnia lepszy sen noc po nocy niż materac wykonany z materiałów niskiej jakości.

Rozmiar i wysokość

Upewnij się, że kupujesz materac o rozmiarze odpowiednim do Twoich potrzeb, szczególnie jeśli śpisz z partnerem. Wysokość łóżka może również mieć wpływ na ogólny komfort, szczególnie jeśli masz ograniczenia w poruszaniu się i trudno Ci wsiadać i wysiadać z łóżka.

Oddychalność

Jeśli śpisz gorąco lub mieszkasz w miejscu o ciepłym klimacie, oddychające łóżko może mieć ogromne znaczenie. Modele hybrydowe i lateksowe śpią chłodniej niż materace piankowe, ponieważ pozwalają na swobodny przepływ powietrza przez materac, zamiast go zatrzymywać. Jeśli wolisz wrażenie piany, poszukaj modeli z naparami żelowymi lub miedzianymi, które mają na celu zmniejszenie gromadzenia się ciepła.

Czy dzielicie łóżko?

Wsparcie krawędzi i izolacja ruchu to dwa najważniejsze czynniki dla osób dzielących łóżko, czy to z psami, dziećmi, czy partnerem. Mocne podparcie obwodowe pozwala rozłożyć się i wygodnie spać aż do krawędzi łóżka, a izolacja ruchu pozwala poruszać się po swojej stronie łóżka, nie przeszkadzając partnerowi.

Próby snu, zwroty i gwarancje
Wielu producentów materacy umożliwia zwrot łóżka w celu uzyskania innego poziomu twardości lub zwrot pieniędzy, jeśli zrobisz to w okresie próbnym firmy. 90-dniowy okres próbny jest często postrzegany jako standard branżowy, ale niektóre firmy oferują dłuższe okresy próbne. Niektóre pobierają opłaty za zwroty, inne obejmują bezpłatne zwroty w okresie próbnym. Gwarancja może mieć charakter proporcjonalny lub obejmować cały materac, jeśli ma on wadę. Czytanie drobnego druku i sprawdzanie istniejących recenzji klientów może pomóc Ci uzyskać realistyczny obraz tego, jak dobrze zasady firmy są wdrażane w praktyce.

Jeśli wygoda jest Twoim najwyższym priorytetem, poszukaj producentów materacy oferujących elastyczne zasady, które umożliwiają wymianę modeli materacy lub materiałów, aż znajdziesz właściwy.

Wskazówki, dzięki którym Twoje łóżko będzie wygodniejsze
Oto kilka naszych wskazówek, jak sprawić, by Twoje łóżko było wygodniejsze, poprawiając środowisko snu dzięki świeżej pościeli, dodatkowym akcesoriom i właściwej długoterminowej pielęgnacji.

Zainwestuj w przytulną pościel

Upewnij się, że masz pościel odpowiednią do swoich potrzeb, ponieważ poduszki i prześcieradła są prawdopodobnie tak samo ważne, jak materac, jeśli chodzi o wygodę. Nawet jeśli masz idealny materac, szorstkie prześcieradło lub płaska poduszka mogą sprawić, że Twoje łóżko stanie się niewygodne i będzie rozpraszać podczas snu.

Prześcieradła są dostępne w różnych wersjach, dlatego ważne jest, aby znaleźć taki zestaw, który będzie wygodny dla skóry i zapewni odpowiednią temperaturę podczas snu.

Poduszki podtrzymują głowę i szyję przez całą noc, dlatego ważne jest, aby znaleźć taką, która zapewni Ci komfortowy sen. Osoby śpiące na boku, plecach i brzuchu muszą trzymać szyję na różnych wysokościach, aby utrzymać wyrównanie kręgosłupa i uzyskać wystarczające wsparcie.

Dodaj nakładkę lub podkładkę na materac

Jeśli Twój materac nie jest odpowiedni, możesz łatwo i niedrogo zmienić jego wygląd, dodając nakładkę lub podkładkę na materac. Toppery mają zazwyczaj grubość od 2 do 4 cali i mogą być wykonane z różnych materiałów, z których każdy ma inny poziom twardości i w dotyku.

Podkładki są cieńsze, zwykle o grubości od 1 do 2 cali i mają na celu ochronę materaca, jednocześnie nieznacznie zmieniając jego dotyk. Zarówno podkładki, jak i nakładki mogą pomóc przedłużyć żywotność łóżka i sprawić, że materac będzie bardziej miękki lub sztywny.

Dbaj o swój materac prawidłowo

Ostrożne traktowanie materaca może znacznie przyczynić się do zwiększenia komfortu w dłuższej perspektywie. Niektóre modele są wyposażone w pokrowce, które można prać, ale można również zastosować ochraniacz chroniący przed plamami i zużyciem tkaniny. Chociaż nowsze materace nie są zazwyczaj przeznaczone do odwracania, zazwyczaj można je obrócić o 180 stopni, aby zapobiec przedwczesnemu zwiotczeniu.

Często Zadawane Pytania

Jaki jest najwygodniejszy materac na ból pleców?

Najwygodniejszy materac na ból pleców to taki, który zapewnia pełne podparcie kręgosłupa od stóp do głów. Jeśli materac nie zapewnia wystarczającego podparcia, może spowodować zgięcie kręgosłupa, co powoduje ból. Oprócz silnego podparcia, najwygodniejszy materac na ból pleców będzie miał również wystarczającą amortyzację, aby zapobiec stresowi i uciskowi w dolnej części pleców.

Jaki jest najwygodniejszy materac dla osób śpiących na boku?

Większość osób śpiących na boku preferuje materac po bardziej miękkiej stronie, który zapewnia duży odciążenie. Materiały takie jak pianka i lateks dopasowują się do ciała, pochłaniając uderzenia i zmniejszając wzrost ciśnienia. Strefowe systemy podparcia są również doskonałe dla osób śpiących na boku, ponieważ strategicznie zwiększają i zmniejszają odpychanie ciała, dzięki czemu śpiący otrzymują wystarczające wsparcie bez konieczności używania niewygodnie twardego materaca.

Co sprawia, że materac jest wygodny?

To, co sprawia, że materac jest wygodny, zależy w dużej mierze od osobistych preferencji, ale ogólnie rzecz biorąc, najważniejszym czynnikiem jest zapewnienie odpowiedniego podparcia dla masy ciała i pozycji podczas snu. Kiedy już będziesz mieć podstawowe wsparcie, możesz rozważyć, co jeszcze sprawi, że Twój materac będzie dla Ciebie wygodny – czy będzie to kontrola temperatury, redukcja nacisku, czy dodatkowe wsparcie na krawędziach.

Jak sprawić, by Twój materac był wygodniejszy?

Możesz zwiększyć komfort swojego materaca, stosując podkładkę zmieniającą twardość, dodając funkcje chłodzące lub po prostu kupując nową pościel. Aby poprawić warunki snu, najpierw zidentyfikuj, co sprawia, że czujesz się niekomfortowo. Możesz łatwo zmienić właściwości materaca, dodając nakładkę, która sprawi, że Twoje łóżko będzie lepsze we wszystkim, czego Ci brakuje, niezależnie od tego, czy jest to podparcie kręgosłupa, odciążenie czy izolacja ruchu.

Ile kosztuje materac?

Koszty materacy różnią się w zależności od wybranego rodzaju i rozmiaru, ale zazwyczaj materace budżetowe kosztują średnio od 250 do 1000 , modele średniej klasy kosztują od 500 do 1500 , a luksusowe łóżka wysokiej klasy kosztują od 1200 do 3000  lub więcej. Materace sprężynowe i piankowe są zazwyczaj tańsze niż materace lateksowe i hybrydowe.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *